تسنیم: ایرج ندیمی اظهار کرد: بر اساس قانون هدفمندی باید از پرداخت متناسب با درآمد پیروی می‌شد، در ابتدا هم قرار بود که بر اساس درآمد خانوار یارانه پرداخت شود، ولی به هر دلیلی گزینه برابر و مساوی انتخاب شد. این انتخاب از لحاظ قانونی محل مدیریت دارد، یعنی می‌توانیم به قانون هدقمندی یارانه‌ها که هنوز تغییر نکرده، برگردیم.

وی افزود: این قانون به درآمد خانوارها اشاره دارد. موضوع بعدی این است که واقعیت خدمات جبرانی می‌گوید کسانیکه ممکن است از این اجرا هزینه‌هایی را متحمل شوند که سنگین باشد، بنابراین باید به آنها کمک شود.

وی تصریح کرد: همانگونه که امثال بنده بر اساس سی و چند سال کار و درآمد و حقوق احساس کردیم به این یارانه نیاز نداریم و حق ثبت‌نام را نداریم و یک ریال هم از محل یارانه دریافت نکرده‌ایم، افراد دیگری هم هستند که بالاتر از بنده هستند.

ندیمی ادامه داد: مخصوصا اشخاصی که از نظر مالیات، تجارت و حقوق و درآمد قابل شناسایی هستند. چه نیازی است که به همه افراد کمک جبرانی می‌دهیم. مگر الان کمیته امداد و بهزیستی به همه کمک می‌کند، قانون هدفمندی هم نگفته که به همه کمک کنید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: خانواده‌ای که ده‌ها میلیون تومان از راه قانونی درآمد دارد برای چه باید 45 هزار تومان به آنها بدهیم. همینطور فردی که تا امروز از یک دوچرخه استفاده نکرده یا از سهم یارانه بنزین در سی و چند سال اخیر استفاده نکرده، چرا باید به این فرد کمک نکنیم.

ندیمی با تاکید بر این‌که عدالت حکم می‌کند یارانه را به حق‌دار برسانیم نه به همه، بیان کرد: متاسفانه عدالت در ایران به غلط تعریف می‌شود و از آن فقط معنی مساوات می‌گیرند. مساوات نیز در برخی جاها عدالت است، اما همه عدالت مساوات نیست. عدالت به ذی‌حق رساندن است نه به همه رساندن.

وی ادامه داد: به‌عنوان مثال از طریق بنیاد مسکن به کسی که فاقد مسکن است زمین می‌دهیم و خانه را می‌سازد. یا در ارتباط با مالیات گفتیم تا سقف 800 هزار تومان مالیات معاف است، اما برای حقوق چند میلیون تومانی مالیات معاف نشده است.

وی گفت: بنابراین واقعیت‌های قانونی و شرعی می‌گوید ما باید در مورد یارانه‌ها عمل متناسبی را داشته باشیم، یعنی جبران کمک دهک‌های پایین می‌شد نه افزایش درآمد دهک‌های بالا. به اصطلاح معروف سگ و گربه بعضی افراد بیش از 40، 50 هزار تومان هزینه ماهانه دارند. یا ماشین‌های چند صد میلیون تومانی دارند، نباید به این افراد کمک جبرانی شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: برخی شبهه ایجاد می کنند و می‌گویند یارانه بیت‌المال است و باید به همه پرداخت شود. اولا این یارانه بیت‌المال نیست و بازتوزیع است، یعنی ما از مردم می‌گیریم و به مردم می دهیم. از پول نفت یا جاهای دیگر نباید یارانه بدهیم. اول یک حامل مثل بنزین گران می‌شود و افزایش مازاد بر سقف قبلی توزیع می‌شود.

به گفته ندیمی، به نظر می‌رسد در شرایط کنونی حذف دهک‌ها هم منطقی، هم عادلانه و هم ضروری است. اگر قبلا این کار انجام نشده دولت اشتباه مرتکب شده است.
وی افزود: در حال حاضر برای اجرای حذف دهک‌ها مشکلی نداریم. در این راستا باید یک معیار واحد در اختیار داشته باشیم، مثلا یک خبرنگار درآمد محدودی دارد که معلوم است، درآمد کسی که حجره دارد معلوم است. یا این‌که حقوق‌بگیران هم مشخص است. افراد بالاخره در جایی قابل شناسایی هستند و عمل کنیم.

وی تصریح کرد:‌اگر کسی را پوشش ندادیم بعدا این مسئله را برطرف کنیم، بنابراین اصل اجرا نباید را زیر سئوال برد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: دهک‌ها، خط فقر و هزینه‌ها معلوم است و باید بر این اساس معیارها را تعیین کرد. باید بر پایه معلومات و بانک‌های اطلاعاتی کشور عمل کنیم ممکن است از صفر شروع کنیم اما به 100 خواهیم رسید.

ندیمی گفت: هیچ ایرادی ندارد که دهک‌های با درآمد بالا از لیست یارانه‌ها حذف شوند.

وی در پایان یادآور شد: باید اشاره کنم که عدالت با مساوات فرق دارد، قانون از ابتدا نگفته همه برابر هستند و این قانون دائمی نبوده و پنج ساله است. بنابراین چنانچه در مسیر حذف دهک‌ها اشتباهی مرتکب شدیم باید آن را جبران کنیم.


رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
قیمت لپ تاپ | قیمت تبلت | قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ
سئو یعنی چی ؟
صنعت پرورش شتر مرغ

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.