تاريخ : | | نویسنده : fmha

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

مسكن ويژه را چگونه بخريم؟

«زمان» اعلام‌ رسمي همه ابعاد ريالي و فني مسكن‌ويژه مشخص شد. 

به گزارش «دنياي‌اقتصاد»، دولت بعد از فارغ‌شدن از نشست سران جنبش عدم‌تعهد – بعد از تعطيلات پيش‌رو- جزئيات نحوه ثبت‌نام از متقاضيان مسكن‌ويژه و همچنين قيمت فروش اين واحدها را اعلام خواهد كرد.

پيش‌تر سايت اطلاع‌رساني دولت، «سه‌شنبه گذشته» را به عنوان زمان «اعلام جزئيات مسكن‌ويژه از زبان وزير راه‌وشهرسازي» تعيين كرده بود، اما دو روز بعد از روز موعود، در آخرين نشست كميته سياست‌گذاري مسكن‌ويژه، مقرر شد «نگفته‌هاي دولت درباره مسكن‌ويژه» بعد از مراسم جنبش عدم‌تعهد، تشريح و اطلاع‌رساني شود.

سه ماه از ساخت‌وسازهاي طرح مسكن‌ويژه در تهران مي‌گذرد، طوري كه عمليات احداث 4 هزار واحدمسكوني مشمول اين طرح در تهرانسر از مرز 10درصد پيشرفت‌فيزيكي عبور كرده و پي‌ريزي همه واحدها رو به اتمام است. در اين فاصله عوامل مسكن‌ويژه بدون آنكه درباره كم‌وكيف واحدها اظهارنظر كنند، توان اجرايي خود را براي تامين زمين، انتخاب پيمانكار، تامين مالي، محاسبه قيمت تمام‌شده و تدوين دستورالعمل ثبت‌نام از متقاضيان گذاشتند.

در حال حاضر فقط دو ويژگي مسكن‌ويژه مشخص شده كه يكي اختصاص زمين دولتي براي ساخت اين واحدها و ديگري تصميم دولت به دريافت بخش قابل‌توجهي از قيمت اين واحدها در قالب اقساط درازمدت است. 

هدف دولت در استفاده از زمين‌هاي دولتي در اين طرح، ايجاد شرايط براي تعديل قيمت مسكن‌ويژه از يكسو و از همه مهم‌تر امكان تقسيط پرداخت پول خريد واحدها از سوي‌ديگر است. هم‌اكنون در ساخت‌وسازهاي معمولي به دليل صرف هزينه هنگفت بابت خريد زمين، عملا امكان پرداخت مدت‌دار براي خريداران وجود ندارد، اما در مسكن‌ويژه، قيمت زمين دولت با نرخ كارشناسي‌روز محاسبه و در اقساط چندساله از متقاضيان دريافت خواهد شد. قرار است غير از تهرانسر در چند نقطه ديگر تهران كه دولت در آنجا زمين مسكوني دارد نيز مسكن‌ويژه ساخته شود كه البته فعلا فقط پروژه تهرانسر عملياتي شده و ساير نقاط در دست پيگيري قرار دارد.

براي نحوه واگذاري مسكن‌ويژه هنوز اطلاعيه‌رسمي صادر نشده و ابعاد اين موضوع نيز در هفته آينده مشخص مي‌شود، اما يك شرط كه شاخص اصلي در انتخاب و واجدشرايط‌ شدن متقاضيان است، تعيين شده و آن «سبز بودن فرم جيم يا به عبارتي فاقد مسكن بودن افرادي است كه مي‌خواهند صاحب اين واحدها شوند».

درباره «قيمت» به عنوان جذاب‌ترين قسمت از طرح «مسكن‌ ويژه»، بحث‌ها و اظهارنظرهاي غيررسمي زيادي وجود دارد و حتي گفته مي‌شود هنوز رقم دقيق قيمت مسكن‌ويژه در كميته سياست‌گذاري تعيين نهايي نشده است.

اما با توجه به تاكيد دولت بر تفاوت حداقل 10درصدي بين قيمت مسكن‌ويژه و قيمت واحدهاي نوساز، مي‌توان دامنه‌اي براي قيمت واحدهاي اين طرح متصور شد. 

متري 1.8ميليون؟به گزارش «دنياي‌اقتصاد» با مراجعه به سايت «اعلام قيمت مرجع براي معاملات مسكن» كه وزارت راه‌وشهرسازي آن را براي راهنمايي خريداران مسكن در تهران راه‌اندازي كرده است، مي‌توان قيمت روز آپارتمان‌هاي نوساز در محله تهرانسر را شناسايي كرد.

در اين سايت قيمت هر مترمربع واحدمسكوني نوساز در تهرانسر دو ميليون و 20 هزار تومان تعيين شده است به اين معني كه نرخ‌هاي بالاتر از اين عدد حبابي و كاذب هستند و نرخ‌‌هاي پايين‌تر، كاملا استثنايي و باصرفه براي خريد آني محسوب مي‌شوند.

در اين صورت با احتساب «نرخ مرجع»، قيمت واگذاري مسكن‌ويژه حدود يك ميليون و 800 هزار تومان (10 درصد ارزان‌تر) برآورد مي‌شود كه البته بيش از نيمي از اين رقم، قيمت زمين خواهد بود كه به احتمال خيلي زياد به صورت اقساط بلندمدت از متقاضيان واجدشرايط دريافت خواهد شد.با فرض اينكه متراژ واحدهاي مسكوني‌ويژه 80 مترمربع باشد، قيمت كل اين واحدها از روي محاسبات سامانه نرخ مرجع، حدود 150 ميليون تومان خواهد بود كه يك‌سوم آن كه هزينه ساخت است به صورت نقد از متقاضيان گرفته مي‌شود و مابقي كه قيمت‌زمين است در قالب اقساط 10 ساله دريافت خواهد شد.

متقاضيان مسكن‌ويژه بعد از آنكه وزارت راه‌وشهرسازي جزئيات اين طرح را به صورت رسمي اعلام كرد و زمان ثبت‌نام نيز مشخص شد، مي‌توانند در سامانه اينترنتي اين طرح ثبت‌نام كنند.بعد از اعلام نتايج پالايش متقاضيان نيز واجدين شرايط چند روز مهلت خواهند داشت تا پيش‌پرداخت تعيين شده را پرداخت كنند.

مبلغ پيش‌پرداخت مسكن‌ويژه هفته آينده در همان اطلاعيه رسمي دولت اعلام خواهد شد، اما آنچه كه به طور قطع در تعيين مبلغ پيش‌پرداخت لحاظ مي‌شود، درشت‌تر بودن رقم آن در مقايسه با رقم پيش‌پرداخت مسكن‌مهر شهر جديد پرديس است.

براي مسكن‌مهر پرديس كه ماه گذشته ثبت‌نام آن شروع شد و استقبال زيادي نيز از طرف اجاره‌نشين‌هاي ساكن تهران براي خريد اين واحد‌ها به عمل آمد، مبلغ پيش‌پرداخت 10 ميليون تومان در نظر گرفته شده بود بنابراين براي مسكن‌ويژه تهران، پيش‌پرداخت از اين رقم بيشتر است./دنیای اقتصاد

 رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
قیمت لپ تاپ | قیمت تبلت | قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ
سئو یعنی چی ؟
صنعت پرورش شتر مرغ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.