وزير علوم با بيان اينكه گام هاي مهمي در راستاي اسلامي كردن محتوي دروس دانشگاهي صورت گرفته است، گفت: تا كنون در راستاي سياست هاي شوراي تحول علوم انساني بازنگري 400 سرفصل از رشته هاي دانشگاهي و تدوين 30 منبع درسي صورت گرفته است. به گزارش «دانشجو»، كامران دانشجو در ديدار با اعضاي تشكل هاي اساتيد در تشريح برخي اقدامات وزارت علوم گفت: در سال 1357تعداد 175هزار نفر دانشجو در كشور مشغول به تحصيل بوده اند كه اين ميزان در سال 1390به بيش از 4ميليون و يكصد هزار نفر افزايش يافته است.
وي افزود: همچنين تعداد دانشجويان مقطع دكتراي تخصصي از 2650نفر در سال 57 به 37هزار نفر در سال 90 افزايش پيدا كرده است و در همين مدت تعداد دانشجويان كارشناسي ارشد نيز از 18 هزار نفر به 330هزار دانشجو رسيده است.
وزير علوم  بيان داشت: در حاليكه در سال 84 تعداد 53 هزار نفر عضو هيئت علمي تمام وقت در دانشگاه ها مشغول فعاليت آموزشي و پژوهشي بوده اند كه اين تعداد در سال 89 به 64 هزار و 300 نفر عضو هيئت علمي تمام وقت افزايش يافته است.
دانشجو در خصوص دستاوردهاي آموزش عالي كشور در حوزه پژوهش و فناوري گفت : مقالات علمي داخلي در سال 57، 625 مقاله بوده كه اين تعداد در سال84 به 10 هزار مقاله و در سال 90 با روند فعلي به بيش از 20هزار مقاله افزايش پيدا مي كند.
وي با بيان اينكه  در نيمه اول سال جاري بيش از 12 هزار مقاله در نشريات خارجي منتشر شده است، تصريح كرد: تعداد مقالات علمي منتشر شده در نشريات خارجي نيز از 669 مقاله در سال 57 به 5623 مقاله در سال 84 و 18 هزار و 323 مقاله در سال 89 افزايش يافت.   چاپ 856 نشريه علمي در سال جاري   وزير علوم با بيان اينكه تعداد كل نشريات علمي كشور از  20 نشريه در سال 57 به 347 نشريه در سال  84 رسيده و  856 نشريه در سال 90 افزايش يافته است، گفت: در سال  57 ايران تنها يك صدم درصد از رشد توليد علم جهان را در اختيار داشت ولي امروز بیش از يك و دو دهم از رشد تولید علم جهان را به خود اختصاص داده است.
وي افزود: كل مترا‍ژ فضاي عمراني دانشگاه ها و مجموعه مراکز آموزش عالي كشور  در سال 57 يك ميليون دويست و بيست سه هزار مترمربع بوده است كه اين ميزان به هشت ميليون و سيصد و هفتاد هزار مترمربع در سال 84 و  14ميليون و چهارصد هزار مترمربع در سال 90 افزايش يافته است كه البته ما الان در نيمه اول سال 90هستيم.
وزير علوم بيان داشت: متراژ‍ فضاي خوابگاهي نيز از 168هزار مترمربع در سال 57 به يك ميليون و هشت صد و هشتاد هزار مترمربع در سال  84و دو ميليون چهار صد سي و چهار مترمربع درنيمه اول سال 90 افزايش يافته است.
وي تصريح كرد: در حالي كه در سال 84 تعداد 800 انجمن علمي دانشجويي در دانشگاه ها مشغول فعاليت بوده است، تا نيمه اول سال 90 به 3581 انجمن علمي رسيده كه نشان مي دهد بيش از چهار برابر رشد داشته است.
دانشجو افزود: همچنين تعداد كانون هاي فرهنگي و هنري دانشجويان از 495 كانون در سال 84 به 1775 كانون تا نيمه اول  سال 90 افزايش پيدا كرده يعني بيش از سه برابر افزايش داشته است.
انجام 200 پروژه تحقيقاتي عرصه دفاعي با ارزش 22 ميليارد تومان   وزير علوم ضمن اشاره به ضرورت ارتباط دانشگاه ها با حوزه كاربرد گفت: يكي از برنامه هاي من در راستاي كاربردي كردن تحقيقات دانشگاهي تعريف پژوهش هاي دانشگاهي و  پاسخگويي به نيازهاي دفاعي بود كه در اين راستا 200 پرو‍ژه تحقيقاتي به ارزش 22 ميليارد تومان اعتبار در قالب بيش از 1000پايان نامه تعريف شده است.
وي با تاكيد براينكه برنامه هاي وزارت علوم براي اسلامي شدن دانشگاه ها براساس مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي صورت مي گيرد، گفت: اسلامي شدن دانشگاه دو ركن اساسي دارد يكي  بعد ظاهري و مناسبات انساني و ديگري بعد محتواي دروس و منابع درسي بويژه در علوم انساني است كه  البته بعد دروس و محتوا اساسي تر و مهمتر است لكن هردو بعد بايد همزمان پيگيري شود زيرا بايد بين سيرت و صورت تناسب و هماهنگي برقرار باشد.
وي خاطرنشان كرد: گام هاي مهمي در راستاي اسلامي كردن محتوي دروس دانشگاهي توسط معاونت آموزشي وزارت علوم و با همكاري موسسات پژوهشي حوزه و دانشگاه و با هماهنگي در راستاي سياست هاي شوراي تحول علوم انساني برداشته شده كه بازنگري 400 سرفصل رشته هاي دانشگاهي و تدوين 30 منبع درسي از جمله اقدامات انجام شده است.
دانشجو تاكيد كرد: به دليل اهميت و جايگاه خاص علوم انساني تغيير محتوا و منابع دروس اين رشته ها در اولويت قرار گرفته است زيرا اين علوم هستند كه مسير علوم ديگر را مشخص كرده و با تعريفي كه از انسان مي دهند مسير تربيتي نسل آينده را روشن مي كنند.
وي با اشاره به اینکه درتمام دانشگاه های جهان پوشش دانشجویان ساده ترين نوع پوشش در عرف جامعه خودشان است گفت: شان دانشگاه و محیط علمی ایجاب می کند مقررات خاص این محیط را بطور کامل رعایت شود.
وزير علوم تصريح كرد: در اكثر دانشگاه هاي دنيا چگونگي نوع پوشش كه مطابقت دارد با ساده ترين پوشش ها در عرف  همان جامعه در كتابچه اي كه مقررات ديگر كه مي بايست رعايت شود را نيز تدوين كرده است در زمان ثبت نام به اطلاع رسانده مي شود و  چه آنها كه قبول دارند و چه آنهايي كه اين مقررات مطابق سليقه آنها نيست موظف مي شوند و تعهد مي كنند آن را در طول تحصيل رعايت كنند و اگر در طول تحصيل از طرف فردي رعايت نشود طبق مقررات شامل برخوردهاي مقررات  خاص آن دانشگاه مي شود.
وي گفت: اسلامي شدن دانشگاه ها  یکی از برنامه هاي اصلي من در زمان اخذ راي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي بود  و اين برنامه با جديت ادامه مي يابد و در اين راه از نظرات و راهكارهاي همه صاحبنظران استقبال مي كنيم  تا هم نگراني هاي رئيس جمهور را رفع كنيم و با اجراي درست اين طرح دغدغه هاي مراجع تقليد را برطرف سازيم .
دانشجو در خصوص فضاي فعاليت اجتماعي و فرهنگي در دانشگاه ها گفت: آئين نامه كرسي هاي آزاد انديشي زمينه فعاليت  اجتماعي و فرهنگي دانشجويان و ارائه افكار و نظرات را در يك فضاي  منطقي و سالم فراهم كرده است كه با رفع برخي نقاط ضعف موجود اين آيين نامه فعاليتهاي دانشجويان در سال جديد رونق بيشتري خواهد گرفت.
وي در پاسخ به سوالی درخصوص روند کند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها تصريح كرد: در این زمینه گروه های آموزشی دانشگاه ها باید همکاری بیشتری داشته باشند زیرا ما از نظر ردیف استخدامی هیئت علمی مشکلی نداریم و رئیس جمهور 7 هزار ردیف در اختیار وزارت علوم گذاشته تا هر دانشگاهی به هر میزان هیئت علمی نياز داشته باشند، بتواند جذب کند و البته ما تاکنون حدود 5000 عضو هیئت علمی جذب کرده ایم.


رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
لیپوماتیک
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
قیمت لپ تاپ | قیمت تبلت | قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ
سئو یعنی چی ؟
صنعت پرورش شتر مرغ

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | جوش فلزات | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.